Юрій Андрухович


Повне ім'я: Юрій Андрухович.

Дата народження: 13 березня 1960 р.

Біографія

Юрій Андрухович — знаний український поет, прозаїк, перекладач, есеїст, один із засновників постмодерністської течії в українській літературі, яку умовно називають «станіславським феноменом».

Народився у Станіславі (нині Івано-Франківськ).

Живе і працює в Івано-Франківську. По закінченні середньої школи Юрій Андрухович навчався на редакторському відділенні Українського поліграфічного Інституту у Львові (1982) та Вищих літературних курсах при Літературному інституті ім. М. Горького в Москві (1991).

Працював газетярем, служив у війську, деякий час очолював відділ поезії івано-франківського часопису «Перевал» (1991–1995). Співредактор «часопису текстів і візій» «Четвер» (1991– 1996). Віце-президент Асоціації українських письменників (1997–1999).

У 1994 році захистив кандидатську дисертацію по творчості забороненого в радянські роки класика української поезії першої половини XX століття Богдана-Ігоря Антонича. Був лідером відомої поетичної групи Бу-Ба-Бу («Бурлеск — Балаган — Буфонада»), яка об’єднала авторів з Києва (Олександр Ірванець), Львова (Віктор Неборак), Івано-Франківська (Юрій Андрухович).


Творчість

Творчість Андруховича має значний вплив на перебіг сьогоднішнього літературного процесу в Україні, з його іменем пов'язані перші факти неупередженого зацікавлення сучасною українською літературою на Заході.

Твори Андруховича перекладені польською, англійською, німецькою, російською, угорською, фінською, шведською, чеською мовами й есперанто.

Письменник активно займається і громадською діяльністю. Має яскраво виражену громадянську позицію, підтримуючи європейську інтеграцію України. 10 березня 2008 року дочка Софія (письменниця, перекладачка та публіцистка), чоловік якої — відомий український поет Андрій Бондар, народила дівчинку, яку назвали Варварою.

Творчий доробок Юрія Андруховича формально можна поділити на два головні річища: поетичне й прозове.


Його поетичний дебют відбувся в першій половині 80-х років і завершився виходом у світ збірки "Небо і площі" (1985), загалом прихильно зустрінутої критикою. Того ж таки року Юрій Андрухович разом із Віктором Небораком та Олександром Ірванцем заснував поетичну групу Бу-Ба-Бу (скорочення від "бурлеск — балаган — буфонада"), значення якої для кожного з трьох її учасників з роками змінювалося — від чогось на кшталт "внутрішнього таємного ордена" до "прикладної квазіфілософії життя". Проте друга поетична збірка Юрія Андруховича ("Середмістя", 1989) носить швидше не "бубабуістський", а "елегійно-класицистичний" характер. Вповні "балаганно-ярмарковою" можна вважати натомість третю збірку — "Екзотичні птахи і рослини" (1991), яка волею автора мала б носити підзаголовок "Колекція потвор".

З прозових творів Юрія Андруховича найперше був опублікований цикл оповідань "Зліва, де серце" (Прапор, 1989, № ??) — майже фактографія служби автора у війську, своєрідна "захалявна книжечка", що поставала під час чергувань у вартівні. У 1991 році з'являється друком параісторичне оповідання "Самійло з Немирова, прекрасний розбишака" (Перевал, № 1), що ніби заповідає характерні для подальшої прози Андруховича риси: схильність до гри з текстом і з читачем, містифікаторство (зрештою, достатньо прозоре), колажність, еротизм, любов до маґічного і надзвичайного. Романи "Рекреації" (1992), "Московіада" (1993) та "Перверзія" (1996) при бажанні можна розглядати як трилогію: героєм (антигероєм) кожного з них є поет-богема, що опиняється в самому епіцентрі фатальних перетворень "фізики в метафізику" і навпаки. Усі романи — доволі відчутна жанрово-стилістична суміш (сповідь, "чорний реалізм", трилер, ґотика, сатира), час розвитку дії в них вельми обмежений і сконденсований: одна ніч у "Рекреаціях", один день у "Московіаді", п’ять днів і ночей у "Перверзії".


Есеїстика Юрія Андруховича виникає внаслідок його частих подорожей до інших країн і поступово складається в майбутню "книгу спостережень" над нинішніми особливостями європейського культурно-історичного ландшафту. Разом із польським письменником Анджеєм Стасюком видав книгу "Моя Європа: Два есеї про найдивнішу частину світу" (польське видання — 2000, українське — 2001, німецьке — 2003) — текст Андруховича, написаний до цієї книжки, носить назву "Центрально-східна ревізія" і являє собою спробу гранично відвертого осмислення свого власного "часу і місця".

Твори автора перекладено і видано у Польщі, Німеччині, Канаді, Угорщині, Фінляндії (окремими книжками), США, Швеції, Іспанії, Росії‚ Австрії (окремими публікаціями).

Поезія Андруховича займає чільне місце у творчості легендарних українських рок-груп "Плач Єремії" та "Мертвий півень".

Андрухович є автором перекладів з англійської (зокрема, він є автором п’ятого українського перекладу шекспірівського "Гамлета" а також книжки перекладів американських поетів-бітників), польської (Т. Конвіцький), німецької (Райнер Марія Рільке, Ф. Ролер, Фріц фон Герцмановскі-Орландо) та російської (Борис Пастернак, Осип Мандельштам, Анатолій Кім).

Нагороди

Юрій Андрухович є лауреатом багатьох престижних літературних нагород. Зокрема літературної премії «Благовіст» (1993), премії Рея Лапіки (1996), Міжнародної премії ім. Гердера (2001), спеціальної премії в рамках нагородження Премією Світу ім. Еріха-Марії Ремарка від німецького міста Оснабрюк (2005), нагороди «За європейське взаєморозуміння» (2006), літературної премії Центральної Європи «Angelus» (2006), премії імені Ханни Арендт (2014) та Медалі Гете (2016) за видатні заслуги у галузі міжнародного співробітництва та поширення взаємодії між німецькою та українською культурами.

ВИДАННЯ ТВОРІВ ЮРІЯ АНДРУХОВИЧА

Дванадцять обручів [Текст]: роман / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ; Л.: ВНТЛ-Класика; К.: Критика, 2005. - 367 с.

Дванадцять обручів [Текст]: роман / Ю. Андрухович. - К.: Критика, 2003. - 317 с.

Дезорієнтація на місцевості [Текст]: спроби / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2006. - 128 с.

Дезорієнтація на місцевості [Текст]: спроби / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея НВ; Л.: ВНТЛ-Класика; К.: Критика, 2005. - 208 с.

Дезорієнтація на місцевості [Текст]: спроби / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 1999. - 124 с.

Диявол ховається в сирі [Текст]: вибр. спроби 1999-2005 рр. / Ю. Андрухович. - К., 2006. - 320 с.

Екзотичні птахи і рослини з додатком „Індія" [Текст]: колекція віршів / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2002. - 112 с.

Екзотичні птахи і рослини з додатком „Індія" [Текст]: колекція віршів / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 1997. - 112 с.

Екзотичні птахи і рослини [Текст]: поезії / Ю. Андрухович. - К.: Молодь, 1991. - 104 с.: іл.

Книга відгуків [Текст]: вірші, есеї, романи / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2008. - 519 с.

Московіада [Текст]: роман жахів / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2006. - 151 с.

Московіада [Текст]: роман жахів / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ; Л.: ВНТЛ-Класика; К.: Критика, 2005. - 256 с.

Московіада [Текст]: роман жахів / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2000. - 140 с.

Небо і площі [Текст]: поезії / Ю. Андрухович. - К.: Молодь, 1985. - 80 с. - (Перша книга поета).

Перверзія [Текст]: роман / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ; Л.: ВНТЛ-Класика; К.: Критика, 2005. - 486 с.

Перверзія [Текст]: роман / Ю. Андрухович; ред. І. Римарук. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 1997. - 320 с.

Пісні для мертвого півня [Текст]: пісні / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2004. - 96 с.

Рекреації [Текст]: романи / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ; Л.: ВНТЛ-Класика; К.: Критика, 2005. - 160 с.

Рекреації [Текст]: роман / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 1997. - 104 с.

Рекреації [Текст]: романи / Ю. Андрухович; ред. рада: В. Шевчук [та ін.]; худож.-оформлювач С. І. Гаврилюк. - К.: Час, 1997. - 287 с.

Середмістя [Текст]: поезія / Ю. Андрухович. - К.: Рад. письм., 1989. - 101с.

Таємниця [Текст]: замість роману / Ю. І. Андрухович. - Х.: Фоліо, 2007. - 478 с. - (Література).

Центрально-східна ревізія [Текст]: есе / Ю. Андрухович. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ; Л.: ВНТЛ-Класика ; К. : Критика, 2005. - 96 с.









Використані джерела: „Юрій Андрухович: відчути на дотик епоху”. Каталог книжкової виставки (lib.if.ua); Юрій Андрухович | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги (findbook.com.ua); Сайт КЗ "ВЗШ №1" - Юрій Андрухович (ucoz.ua); Андрухович Юрій Ігорович — Вікіпедія (wikipedia.org)



Чех Артем

 

 Артем Чех (справжнє прізвище Чередник) — український письменник. Лауреат конкурсу видавництва «Фоліо», «ЛітАкценту», премії Джозефа Конрада-Конженьовського (2019). Найвідоміший твір — книга про досвід перебування на передовій «Точка нуль».

Біографія

Народився 13 червня 1985 року в Черкасах. Здобув соціологічну освіту. 2015-2016 проходив військову службу у Збройних Силах України. Працював у рекламній сфері, виготовляв реквізити для кінозйомок, зокрема був задіяний у зйомках серіалу «Чорнобиль» (НВО). Наразі мешкає в Києві разом із дружиною, письменницею та режисеркою Іриною Цілик, та сином Андрієм.

Творчість

Творам Чеха притаманний відвертий іронічно-саркастичний стиль, трагічне відчуття світу, особливо пострадянських та сучасних українських реалій, повторне переживання травматичного минулого для особистого виходу з «совка».

2007 р. Артем Чех виграв конкурс “Міський молодіжний роман” від видавництва “Фоліо”. Відтоді було видано низку його книжок. Серед основних рис, що вирізняють прозу Артема Чеха, – автобіографічність, гротеск, сюрреалізм.

Окремі твори Артема Чеха були перекладені німецькою, англійською, польською, чеською, російською мовами та видані у зарубіжних періодичних виданнях та альманахах.

Збірка есеїв Артема Чеха “Точка нуль” (2017), присвячена його досвіду перебування у лавах української армії під час російсько-української війни на Донбасі, була відзначена кількома преміями. Зокрема, це українсько-білоруська премія пам’яті Михайла Жизневського “Воїн Світла”; перемога у номінації “Есеїстика” книжкової премії “ЛітАкцент 2017”; українська державна премія імені Миколи Гоголя (2018).






Творчий доробок

Художня проза

2007 – “Цього ви не знайдете в Яндексі” (вид-во “Фоліо”)
2007 – “Киня” (вид-во “Факт”)
2008 – “Анатомічний Атлас” (вид-во “Фоліо”)
2008 – “Пластик” (вид-во “Фоліо”)
2009 – “Doc 1” (вид-во “Фоліо”)
2009 – “Сині двері зліва” (вид-во “Фоліо”)
2012 – “Рожеві сиропи” (вид-во “Фоліо”)
2017 – “Точка нуль” (вид-во “Віват”)
2019 – “Район “Д”” (вид-во “Meridian Czernowitz”)

Нон-фікшн

2012 – довідник про Україну “Awesome Ukraine” (у співавторстві з Іриною Цілик), Київ, Основи.
2012 – “Історія мотоциклетного спорту в Україні”, Київ, Основи.
2014 – “94 дні. Євромайдан очима ТСН”, Київ, Основи (у співавторстві) (головний редактор мультимедіа-проекту “94 дні. Євромайдан очима ТСН” http://euromaidan.tsn.ua/)
2015 – “Війна очима ТСН”, Київ, Основи (головний редактор)













 На сторінку "Літературна вітальня"

 На головну сторінку

 






На сторінку "Літературна вітальня"

На головну сторінку