ЗАТВЕРДЖЕНО
Директор ВСП ФКБХТ ЗНУ

______________О.Л. Олійник

«___» _______________2021 р.

 Правила користування

бібліотекою ВСП «Фаховий коледж бізнесу та

харчових технологій ЗНУ»

 1. Загальні положення

1.1.     Правила користування бібліотекою ВСП «Фаховий коледж бізнесу та харчових технологій ЗНУ» розроблені відповідно до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» із змінами та доповненнями, затвердженими Верховною Радою України від 16.06.2000 р., Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 р. № 2657-XII, Типових правил користування бібліотекою вищого закладу освіти Міністерства освіти України, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 31 серпня 1998 р. № 321, Типових правил користування бібліотеками в Україні, затверджених наказом Міністерства культури і мистецтв України від 05 травня 1999 р. № 275, «Про внесення змін до Типових правил користування бібліотеками в Україні» (у редакції наказу Міністерства культури України від 19.04.2017 р. №340), Примірного положення про бібліотеку вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації, затверджених наказом МОН України від 06.08.2004 р. № 641, які регламентують діяльність закладів культури та освіти України, «Положення про бібліотеку ВСП «Фаховий коледж бізнесу та харчових технологій ЗНУ».

1.2.     Правила користування бібліотекою – документ, що регламентує відносини користувача з бібліотекою, встановлює загальний порядок організації обслуговування всього контингенту коледжу: студентів, викладачів, співробітників закладу освіти усіма видами бібліотечно-бібліографічних послуг, доступ до фондів бібліотеки, права та обов'язки бібліотеки і користувача.

1.3.     Бібліотека ВСП «Фаховий коледж бізнесу та харчових технологій ЗНУ» є інформаційним, науковим, освітнім, культурним структурним підрозділом коледжу, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел інформації та головним завданням якого є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних потреб користувачів бібліотеки.

1.4.     Користування бібліотекою безкоштовне.

1.5.     Фонди бібліотеки є складовою частиною загальнодержавної довідково-інформаційної системи і знаходяться під охороною держави.

 

 2. Права та обов’язки користувачів бібліотеки

Умови запису в бібліотеку та порядок користування бібліотечними фондами.

2.1.     Право користування бібліотекою мають студенти, викладачі та працівники структурних підрозділів коледжу.

2.2.     Користувачі бібліотеки мають право отримувати в тимчасове користування підручники та навчальні посібники, навчальну, художню, довідкову, методичну літературу на абонементі, в читальному залі.

2.3.     Під час запису до бібліотеки користувач повинен ознайомитися з Правилами користування бібліотекою. Знання правил користування бібліотекою та зобов’язання їх неодмінного виконання користувач підтверджує підписом у читацькому формулярі.

2.2. Запис до бібліотеки (реєстрація) здійснюється у паперовому вигляді.

2.3.  Студенти реєструються на підставі наказу ВСП «Фаховий коледж бізнесу та харчових технологій ЗНУ» про їх зарахування (переведення на інший курс). В окремих випадках реєстрація відбувається індивідуально за наявності діючого студентського квитка.

2.4.  Під час запису до бібліотеки користувач повинен надати необхідні відомості про себе для заповнення читацьких документів. Якщо дані змінюються, вчасно попередити бібліотеку про зміни.

2.5.  Передавати студентський квиток іншим особам заборонено.

2.6.     Втрата студентського квитка не знімає відповідальності за всю літературу, що під нього взято.

2.7.     Навчальна література видається на абонементі на семестр, а також на короткий строк в кількості, що відповідає навчальним планам і програмам.

2.8.     Художня література та періодичні видання видаються у кількості не більше 5 примірників строком на 15 днів.

2.9.     Енциклопедії, а також примірники надруковані невеликими тиражами, книги підвищеного попиту видаються лише в читальний зал.

2.10.  Бібліотекар має право подовжити термін користування літературою на прохання читача, якщо на неї нема попиту з боку інших читачів.

2.11.  Читачі зобов’язані дбайливо ставитись до книжок та інших творів друку, одержаних із фонду бібліотеки, повертати їх у встановлені терміни, не виносити із приміщення бібліотеки літературу з бібліотечного фонду, якщо вона не записана у формуляр, не робити в ній ніяких поміток, не виривати і не загинати сторінки; не виймати картки з каталогів та картотек, не порушувати розстановку фондів з відкритим доступом.

2.12.  При отриманні літератури читач має ретельно передивитись її і, якщо виявить якісь дефекти, – повідомити бібліотекаря, який зобов’язаний зробити на виданні відповідні службові позначки.

2.13.  Відповідальність за зіпсовану літературу несе читач, який користувався нею останнім.

2.14.  Читачі, що завдали бібліотечному фонду збитків, несуть матеріальну, адміністративну відповідальність згідно з законодавством України.

2.15.  Читачі, що втратили книжки з бібліотечного фонду, або завдали їм непоправної шкоди, повинні замінити їх відповідно такими ж, або визнаними бібліотекою рівноцінними. При неможливості заміни читач повинен зробити ксерокопію цього видання.

2.16.  На час літніх канікул студенти повинні повністю розрахуватись з бібліотекою.

2.17.  На початку кожного навчального року користувачі бібліотеки повинні перереєструватись, пред’явити всю літературу, що числиться за ними та подовжити (при потребі) термін користування нею.

2.18.  Читачі, що закінчили заклад освіти, повинні до отримання диплому повністю розрахуватись з бібліотекою і підписати обхідний лист.

2.19.  Читачі повинні додержуватись тиші в приміщеннях бібліотеки.

2.20.  За порушення правил користування бібліотекою читач може бути позбавлений права видачі літератури на термін, що визначається бібліотекою.

 3. Зобов’язання бібліотеки по обслуговуванню читачів

3.1.     Бібліотека формує свої фонди згідно з потребами навчально-методичної, та культурно-виховної роботи коледжу.

3.2.     Здійснює облік, забезпечує зберігання, раціональну організацію і використання своїх фондів.

3.3.     Здійснює бібліотечне, інформаційне та бібліографічне обслуговування користувачів, забезпечує повне та оперативне задоволення їх запитів на наукову, навчальну, виховну, художню та іншу літературу.

3.4.     Створює і ретельно веде довідково-бібліографічний апарат, виконує всі види бібліотечних довідок.

3.5.     Організовує літературні виставки, дні інформації.

3.6.     Організовує диференційоване обслуговування читачів.

3.7.     Забезпечує високий культурний рівень обслуговування користувачів, створює комфортні умови для роботи з різними джерелами інформації.

3.8.     Надає допомогу при пошуку необхідних матеріалів для організації навчальної та наукової діяльності педагогічного колективу шляхом інтенсивного використання електронного каталогу.

3.9.     Проводить серед читачів роботу по поширенню знань з основ інформатики, бібліотекознавства і бібліографії, по прищепленню їм навичок роботи з книгою, культури читання тощо.

3.10.  Через 15 днів після закінчення терміну користування книгами, іншими творами друку і матеріалами, бібліотекар нагадує читачам поштою чи по телефону про необхідність повернення літератури у визначений строк. Якщо читач ігнорує нагадування бібліотеки, вона передає відповідні матеріали до нотаріальних органів згідно з чинним законодавством.